Sardinie - východní pobřeží

Cala Gonone je mimořádně malebné letovisko, jedno z nejvýznamnějších na východním pobřeží Sardinie. Cala Gonone leží na strmém úpatí vyhaslé sopky Codula Manna v zálivu Orosei. V oblasti Cala Gonone se nachází nádherné azurové moře. Celý záliv Orosei je součástí národního parku Parco Nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu. Zde najdete veškeré služby, městské pláže s nádherným pískem nebo narůžovělým štěrkem. Z přístavu vyplouvají četné loďky na polodenní i celodenní výlety k mohutné skalní věži a ke skalnímu oknu v Cala Goloritze. Nedaleko Cala Gonone se nachází také nuragová vesnice Nuraghe Mannu, která je nejblíže moři ležící vesnicí nuragů.

Nuragské sídliště Serra Orrios z doby kolem roku 1300 př. n. l. je vesnice, která mívala asi 100 kamenných chýší, studny a dvě obdélníkové svatyně s atriem a malým nádvořím.

Jeskyně Ispinigoli je součástí krasového komplexu San Giovanni Su Anzu. Celková délka komplexu je 10 700 metrů a je největším jeskynním systémem v Itálii. Za vstupem do jeskyně se otevírá jícen jeskyně, z jejíhož dna se zvedá 38 metrů vysoký stalagnát, který má být údajně čtvrtým nejvyšším na světě. Jeskyně sloužila také jako obydlí pravěkého člověka, o čemž svědčí nálezy šperků, úlomků amfor, ale i lidské kosterní ostatky. Jeskyně je suchá, to znamená, že krasový proces již ustal a krápníky nerostou. V jeskyni je stálá teplota 15 - 16°C. Na průzkumu této jeskyně pracovali také českoslovenští speleologové.

Záliv a pláž Cala Luna patří k nejkrásnějším místům celého Středomoří. Někdy jsou zde také natáčeny filmové scény, které by se měly jakoby odehrávat daleko v jižních mořích. Plaž Cala Luna je snadno dosažitelná lodí a několika turistickými stezkami. Luna - Měsíc - patřila mezi hlavní ostrovní božstva a stopy měsíčního kultu v lidových tradicích stále přetrvávají.

Město Arbatax leží na úpatí malebného mysu Capo Bellavista. Je jedním z hlavních přístavů Sardinie a připlouvají sem trajekty z Cagliari, Olbie, Janova a Civitavecchie. Nedaleko města se nacházejí nádherné útesy z červeného porfyru Roccie Rosse, které jsou nejkrásnější při západu slunce. Kromě toho jsou zde i pláže s bílým pískem Porto Frailis a Orri.