Sardinie - severní pobřeží
Národní park La Maddalena se skládá ze sedmi ostrovů. Zde se nacházejí místa nepopsatelné krásy - růžová pláž Spiaggia Rosa na Budelli, Cala Tahiti na ostrově Caprera, Cala Corsara nebo Cala Granara na Spargi. Jediným trvale obydleným ostrovem je La Maddalena. Stejnojmenné městeško má staré uličky a zákoutí, můžete zde shlédnout palác Dell´Amiragliato, Kostel Máří Magdalény, který ukrývá dary admirála Nelsona - dva stříbrné svícny a kříž. K nejhezčím plážím patří Spiaggia del morto a Spalmatore.
Proti souostroví la Maddalena leží přístavní městečko Palau s pevností s jedinečným výhledem na moře. Místní raritou je Capo d´Orso, což je zdálky viditelný žulový blok, vymodelovaný větrem a erozí do tvaru jakoby mohutného medvěda. Na kámen lze vystoupat a odměnou jsou daleké výhledy na ostrovy San Stefano, La Maddalena a Caprera.
Přístav Santa Teresa di Gallura byl založen Féničany. Je oblíbeným letoviskem s mnoha hotýlky, apartmány, vilkami, restauracemi, bary, turistickým přístavem. Vyplouvají odtud také trajekty k protějším ostrovům. Na pobřeží stojí dobře dochovaná věž Longosardo. Mimořádně působivá jsou nedaleká skaliska Capo Testa. Jen pro zajímavost, ze zdejší žuly jsou postaveny sloupy římského Pantheonu a sloupořadí Dómu v Pise.
Golfo Aranci je přístavní město, do kterého připlouvají lodě z italského Livorna a Civitavecchia. V okolí jsou krásné pláže v zálivech Cala Sassari a Cala Sabina. Zajímavá jsou také skaliska a čisté moře u Punta Marana. V červnu se zde konají oslavy svátku Sagra del Pesce s ochutnávkou pečených ryb a smažených darů moře.
Olbia je hlavním městem stejnojmenné provincie. Olbia je významným přístavem a je zde také letiště pro Costa Smeralda. Město Olbia založili Kartaginci v 5. století př. n. l. Římané zde založili přístav a potápěči při průzkumu vyzvedli z mořského dna 19 římských lodí. Z nejvýznamnějších památek jsou ve městě bazilika San Simplicio z 11. století, kostel San Paolo ze 17. století a opevněná nuragská svatyně Cabu Abbas. Nejznámější olbijské pláže jsou Pellicano a Pittulongu.
V krásné kajině žulových skalisek, kde žili lidé tzv. arzachenské kultury v době kolem roku 2 000 př. n. l. se dochovalo mnoho starověkých památek. Mezi nejvýznamnější patří hrobka Coddu Vecchiu.